Lakossági tiltakozások a környezetpusztítás ellen
Az alábbiakban két olyan levelet közlünk, melyeket a lakosság küldött az önkormányzatnak, tiltakozva a környezetpusztítás ellen. Kívánjuk, hogy közbenjárásuk eredményes legyen!
* * *
Mi, a Városkút környékének lakói elkeseredetten szemléljük azt a környezetpusztítás, amely közvetlenül a Városkút mellett történik
Ezen a különösen értékes területen, mely nemcsak környezeti, de régészeti-ásatási okok miatt is ápolásra, védelemre szorul, közvetlenül a kút mellett, a Béla Király út elején valamely építkezés miatt melyre kételkedtünk, hogy engedélyt adtak volna irtják a fákat, a forrás fölé hordják a földet. Már mintegy 300 fát vágtak ki, köztük több nagy gesztenyefát is. A környék lakóit nem tájékoztatták, hogy a telken milyen építkezést indítottak Azt is hallottuk, hogy egy magán ABC-áruházat nyitnak
A Meinl-Csemege előtt szemlére tett fejlesztési terv szintén elkeserítő e védett környék jövője és környezetünk tisztasága szempontjábó, de azt legalább közszemlére tették A Városkút melletti építkezés viszont titokban induló s az ott dolgozók nem válaszolnak kérdéseinkre.
Kérjük; a Városkút, a Xll. kerület, sőt az egész főváros levegője érdekében vessenek véget ennek a minden valószínűség szerint jogtalan építkezésnek, és tájékoztassák a lakosságot, hogy tulajdonképpen mi is történik
A környék lakói (50 aláírás)
* * *
A "HÓD" Honismereti Túraegylet, mint szentendrei társadalmi szervezet, tiltakozik az ellen, hogy a Szentendrei Önkormányzat szemétlerakó telepet kíván létesíteni a Kőhegy északi oldalán lévő Szmerdáni dűlőben.
A Szmerdáni dűlő Szentendre egyetlen még eredeti, természetes valójában megmaradt területe. A lerakó létesítése esetén ez a pótolhatatlan érték visszafordíthatatlan károkat szenvedne. A Szmerdáni árok természetes vízgyűjtője e tarütemek, amely vízfolyás a létesítmény megvalósulása esetén, nagyobb esőzések során nagy mennyiségű vegyi és egyéb mérgező anyagot szállítva tovább veszélyeztetné a Bükkös patak még meglévő növény- és állatvilágát.
Tiltakozunk a természetet eredeti szépségében és gazdagságában szerető turisták nevében, mivel ezen a területen keresztül vezet fel Szentendréről a Kőhegyre az egyetlen turistaút. Kérjük a Pilisi Parkerdő Gazdaságot, mint a terület államilag lejelölt kezelőjét, hogy sürgősen tegye meg a szükséges intézkedéseit a Szentendrei Önkormányzat felé, hogy az álljon el eredeti szándékától hiszen ez a terület az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal által kijelölt Tájvédelmi Körzet, amelyet az UNESCO 1981-ben Bioszféra Rezervátummá nyilvánított.
Nem kívánjuk és nem engedjük, hogy a Kőhegy ezen területe is hasonló kietlen, kopasz tájjá váljék, mint a Kékibánya Nagy Kékes nevű csúcsa.
A Bioszféra Rezervátum határára kitett tábla szövegének alapján kérjük az önkormányzatot, hogy "óvja és kímélje ennek a nemzetközileg is számontartott, természeti értékekben gazdag területnek élővilágát, geológiai képződményeit, élővizeit, kultúrtörténeti emlékeit."
"HÓD" Honismereti Túraegylet
|