kapcsolatlélegzetnyi hírlevélgyorskeresés
Loading
Fosszilis tüzelőanyagok nélküli jövő felé

A globális felmelegedés mindenekelőtt a fosszilis tüzelőanyagok (kén, kőolaj, földgáz) használatával függ össze. Ha nem csökkentjük drasztikusan a szén-dioxid-kibocsátást, eddig még nem tapasztalt éghajlatváltozásnak lehetünk tanúi. Tehát nem a fosszilis tüzelőanyagok jelentik a hosszútávú energiatermelési lehetőséget földünkön.
Fenntarthatjuk-e a jelenlegi állapotot megújuló energiával? Lehetséges-e a valóságban nap-, szél-, biomassza-, geotermikus és vízienergia segítségével kielégíteni szállítási, ipari, irányítási és háztartási igényeinket? A Greenpeace legújabb tanulmánya szerint igen.
A "Fosszilis tüzelőanyagok változó éghajlatunkban" című tanulmány arra a következtetésre jut, hogy még abban az esetben is (amelyet egyébként a Greenpeace nem tart kívánatosnak), ha a Föld gazdasága és népessége a korábbi évtizedekben tapasztalt ütemben növekszik, műszakilag és gazdaságilag is lehetséges, hogy 40 év alatt a felére csökkenjen a fosszilis tüzelőanyagok használata. 2030-ra a szén-dioxid-kibocsátás 52%-kal csökkenhet, 2075-re pedig 71%-kal.
A tanulmány szerzői véleményüket arra az átfogó programra alapozzák, amely az egész világra kiterjedően foglalkozik az energia-felhasználás hatékonyabbá tételével. Energiatakarékos — 4,2—3,6 liter/100 km — autók kifejlesztése, valamint nap- és vízienergia-rendszerek létrehozása a cél. Az új rendszerek az épületek energia-felhasználásának hatékonyságát is növelhetik. Ha sikerül megoldani ezt a problémát, a fűtésre, világításra és hűtésre ma átlagosan felhasznált energiamennyiség alig 30%-a is elegendő lesz a jövőben. Kevesebb anyagot és a mainak talán egynegyedét használó ipari folyamatokról van szó, amelyeknek nagy része már ma is létezik, és a még hiányzó technológiák valószínűleg nemsokára alkalmazhatóak lesznek. A feladat ezeknek a műszaki megoldásoknak a széleskörű elismertetése. Ennek a jövőképnek a megvalósítása azonban fontos változtatásokat kíván a jelenlegi folyamatokban:
— a légszennyezés visszaszorítása energiaadók segítségével,
— a fosszilis tüzelőanyagok és az atomenergia használatát ösztönző támogatások megszüntetése,
— bizonyos készülékek, a világítás, az elektromos motorok és járművek minimális hatékonyságát előíró szabványok bevezetése,
— egy új nemzetközi ügynökség felállítása az energia-hatékonyság és a megújuló energiák vizsgálatára.
A fosszilis tüzelőanyagok nélküli jövő megvalósításának alapja, hogy a világ országai kijelöljék és szigorúan betartsák a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó céljaikat. Ha mi magunk nem akarunk a Föld fosszilis fajává válni, késedelem nélkül rá kell térnünk a fosszilis tüzelőanyagok nélküli útra.
(Eco)



JELES NAPOK
 Augusztus 01.
   A szoptatás világnapja
 Augusztus 09.
   Állatkertek napja
 Augusztus 09.
   A bennszülött népek világnapja
 Augusztus 20.
   1989-ben e napon gyilkolták meg elefántcsont-csempészek George Adamsont, Joy Adamson munkatársát és férjét
 Augusztus 06.
   Hirosima-Nagaszaki emléknap
 
© Leveg? Munkacsoport 1991-2006. — Villámposta: szerkeszto@lelegzet.hu
A Lélegzetben megjelent írások és képek egyeztetés után, a forrás és a szerző feltüntetésével közölhet?k más kiadványokban.