Éghajlatváltozás — egy évtizeden belül!
A Nature című tudományos folyóirat legutóbbi számában olyan új adatok jelentek meg, amelyek azt jelzik, hogy az üvegházhatást kiváltó gázok antropogén kibocsátása hirtelen katasztrofális változásokat okozhat az éghajlati rendszer olyan részeiben, amelyek az utóbbi 10 ezer évben változatlanok voltak. Ezeket az új eredményeket az eddigi éghajlatváltozások jégbe ágyazott bizonyítékainak vizsgálatából és számítógépes modellekből nyerték a tudósok.
A jégrétegekben talált nyomokból úgy tűnik, hogy az éghajlat nem volt annyira stabil, mint azt eddig gondolták, hanem jelentős változások történtek az elmúlt időben. Grönlandi adatok vizsgálata után jutottak erre a következtetésre. 125115 ezer évvel ezelőtt, amikor egy vagy két fokkal magasabb volt a hőmérséklet, az éghajlat gyors, 10 év alatt bekövetkezett változásait fedezték fel, amelyek esetenként helyi 1014 <198>C átlaghőmérséklet-csökkenéssel jártak 70750 éves periódusonként. Az ilyen gyors és mélyreható változásokat valószínűleg elő-idéző mechanizmus az óceán áramlásának megváltozását is magában foglalja, és ez erősen befolyásolja az észak-atlanti térség éghajlatát.
A legfontosabb az a következtetés, amely szerint a jelenleginél csak kicsit magasabb hőmérséklet esetén az észak-atlanti éghajlati rendszer katasztrofálisan instabillá válhat. Az utolsó 10 ezer év szokatlanul stabil és kellemes éghajlatú volt, legalábbis ez derül ki a jégrétegek vizsgálatából.
Az új eredmények azonban azt sugallják, hogy az ember okozta éghajlatváltozás, azaz az egy-két fokos felmelegedés, kiválthat egy olyan folyamatot, amely instabillá teszi az elkövetkezendő évszázadok éghajlatát.
Manabe és Stouffer cikke ugyanebben a számban felhívja a figyelmet arra, hogy egy számítógépes modell szerint az üvegházhatást előidéző gázok antropogén kibocsátása meg fogja változtatni a jelenlegi áramlásokat az óceánokban. Ez még akkor is megtörténhet, ha betartjuk a jelenleg javasolt korlátozásokat.
Úgy tűnik tehát, hogy a tudósok megint felhívják a figyelmünket arra, mennyire felelőtlenül kísérletezünk bolygónkon.
(Eco)
|